http://www.sokakbizim.org Sokak Bizim Derneği Wed, 15 Feb 2017 10:10:08 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.5 Sokaklar Kentin Oturma Odasıdır! http://www.sokakbizim.org/en/2015/01/21/sokaklar-kentin-oturma-odasidir/ Wed, 21 Jan 2015 16:51:46 +0000 http://www.sokakbizim.org/?p=1901 kentbirlikte

Kent birlikte yaratırsak bizimdir. Gelin hep birlikte düşlerimizle daha yaşanabilir kentler yaratalım. Yaşanabilir kentler için sokaklarımıza sahip çıkalım çünkü sokaklar kentin oturma odasıdır!

Türkiye’deki hızlı, kontrolsüz ve adaletsiz kentleşme süreci, arkasına aldığı otoritenin itici gücü ile birlikte kentlerimizi adeta yaşanmaz hale getirerek bireyler için aşılması güç bir engel teşkil ediyor. “Şehirler herkes için bir şey sunacak ise, bu ancak ve sadece herkes tarafından birlikte yaratıldıkları zaman mümkündür.” Jane Jacobs’ın bu cümlesinde vurguladığı üzere kentlerin yaşanabilir hale gelmesi için vatandaşlar olarak onlara sahip çıkmalı, ortak (kamusal) alanları hep birlikte geri kazanmalı ve yaratmalıyız. Bu bağlamda, kenti yaşanabilir kılmak bizim için bir direniş biçimi haline geliyor.

Radikal Demokrasi: Müştereklerin Geri Kazanımı projesi kapsamında Sokak Bizim Derneği olarak ve Mode İstanbul işbirliğinde, derneğimizin kamusal alanların geri kazanımına dair çabalarına daha fazla görünürlük kazandırmak ve geniş çapta katılım sağlamaya yönelik bir kampanya yürütüyoruz. Bu kampanya ile sokakları şehrin oturma odalarına dönüştürmek için kentlileri teşvik etmeyi ve bunu gerçekleştirmeye yönelik bir model oluşturmayı hedefliyoruz. Değişim düşüncelerle başlar. Bu yüzden herkesi ilk önce kentimizi nasıl yaşanabilir hale getirebileceğimizi düşünmeye ve bu konudaki fikirleri paylaşmaya çağırıyoruz. Daha sonra hep birlikte bu idealleri gerçekleştirmek istiyoruz ve bu ortak amacımızı gerçekleştirmek üzere diyoruz ki: Bi’ düşün, olsun!

Ekip Fatih Bilgin (kamera/montaj/müzik), Hande Zerkin (kamera/ses tasarımı), Tan Mavitan (animasyon/tasarım), Erman Topgül (konsept/animasyon desteği), Arzu Erturan (konsept), Gökçe Su Yoğurtçuoğlu (konsept/sanat yönetmeni), Merve Uçak (konsept/iletişim)

Animasyonlar için canlandırma yapan Ilgın Niron, Özlem Apaydın, Fatih Bilgin, Erman Topgül, Tan Mavitan, Gökçe Su Yoğurtçuoğlu teşekkür ederiz.

Belgesel filmi “Agoraphobia” dan (Hande Zerkin tarafından çekilen bazı görüntüleri kullanmamıza izin veren İmre Azem’e teşekkür ederiz.

 

]]>
Senin Sokağın, Senin Seçimin! http://www.sokakbizim.org/en/2014/09/26/senin-sokagin-senin-secimin/ Fri, 26 Sep 2014 08:24:22 +0000 http://www.sokakbizim.org/?p=1869 Hayalimizdeki sokaklar nasıl? Rahatça ve güvenli yürüdüğümüz kaldırımlar, yemyeşil ağaçlar, selamlaşan komşular, oynayan çocukların olduğu sokaklar hepimizin hayali değil mi? Bu sene 22 Eylül Otomobilsiz Gün’de biz de hayallerimizdeki sokakları konuştuk. Sadece konuşmakla kalmadık, bir de maketini yaptık!

Çıkış noktamız “Avrupa Hareketlilik Haftası”nın bu seneki teması “Bizim Sokaklarımız, Bizim Seçimimiz” oldu. İstedik ki kentliler kendi tercihleri doğrultusunda kendi sokaklarını tasarlasınlar, paylaşsınlar. Elbette gerçek ölçülerde bir sokak yaratmak mümkün olamazdı. Biz de bu nedenle ölçeği küçülterek maket parçalarından oluşan bir oyun tasarladık. IMG_3287“Senin Sokağın’ adını verdiğimiz oyunu ilk kez 21 Eylül 2014 Pazar günü Caddebostan sahilinde oynadık.

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın son günü olarak normalde 22 Eylül’de kutlanan Otomobilsiz Gün’ü bu sene 21 Eylül’de, haftasonu olan bir günde kutlamayı tercih ettik. Geçen sene “Yayaba”mız ile gittiğimiz Caddebostan’da bu sefer yaşanabilir, insan odaklı sokakların ipuçlarını aradık. Sokaklardaki karma kullanımın en doğru formülünü sorgulayan katılımcılar aynı zamanda yaratıcılıklarını da konuşturmayı ihmal etmediler. Dedik ya; oyun oynadık, işe biraz da heyecan katmak için ortaya çıkan kombisayonları puanlayalım dedik. En yaşanabilir, en sürdürülebilir sokağı tasarlayanlar en yüksek puanı kazansın dedik. Pazar günü saat 14:00’te başlayan etkinliğimizdeki katılımcılar 7’den 70’e çok farklı yaşlardan ve hayal dünyalarındandı.

Kimi içinde hiç bina olmayan, sadece ağaçlar, yeşil alanlar ve bisiklet yollarından oluşan bir sokak tasarladı. Kimi parçaları dikey, yatay formlarda kullanarak sokağın tüm öğelerini barındıran dengeli ve karma bir sokak tasarladı. Bazıları takım olarak yarıştı, oyuna başlamadan önce eskizler çizdi, hesaplar yaptı. IMG_3297Çocuklar yine çok yaratıcıydı, trenleri ikinci kata taşıyıp zemini yeşil bıraktı. Kimi oyuncular arabaları tamamen yerin altına alıp şehir yayalarındır dedi.  Katılımcılar bizlerin hayal etmemiş olduğu teras bahçe, yeraltı otoparkı, nehirler gibi farklı öğeler katarak oyunu zenginleşirdi ve ekstra puanlar topladılar. Bir sonraki oyunlarımız için geliştirici olacak fikirler de paylaşan oyuncularla gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik bizler için de keyifli ve öğretici bir deneyim oldu.

IMG_3292

Biz hayallerimizdeki sokakları tasarlarken Dünya Otomobilsiz Günü’nü kutlayan bir başka grup olan Bisikletli Ulaşım Platformu’nun düzenlediği Süslü Kadınlar Bisiklet turu da Caddebostan’dan bisiklet zillerini çalarak yanımızdan geçti ve bizleri selamladı. Daha yaşanabilir ve insan odaklı şehirlerin hayalini kuran ve bunun için bizler gibi eyleme geçenlerin arttığını görmenin mutluluğuyla günü tamamladık. Çünkü inanıyorduk ki insana öncelik veren, yaya, bisiklet, toplu taşıma ve otomobil ulaşımı arasındaki dengenin korunduğu bir ulaşım, bir şehir mümkündü! Ve bunu mümkün kılmak için önce hayal etmek şarttı!

]]>
Bizim Sokaklarımız, Bizim Seçimimiz! #seninsokagin http://www.sokakbizim.org/en/2014/09/17/bizim-sokaklarimiz-bizim-secimimiz-seninsokagin/ Wed, 17 Sep 2014 12:46:39 +0000 http://www.sokakbizim.org/?p=1858 Senin Sokağın, Senin Seçimin!

Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 2014 yılı teması “Senin Sokağın, Senin Seçimin” olarak belirlendi. Sokak Bizim Derneği, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında kutlanan Otomobilsiz Gün’de herkesi Caddebostan’da gerçekleştirilecek “Senin Sokağın“ etkinliğine davet ediyor. Avrupa Birliği, Çevre ve Ulaşım Komisyonu tarafından düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası (European Mobility Week), her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor. Hareketlilik Haftasının kapanış etkinliği olan Otomobilsiz Gün (Carfree Day),  sürdürülebilir ulaşımı teşvik etmek amacıyla tüm Avrupa ülkelerinde çeşitli organizasyon ve etkinliklerle kutlanıyor. Bu sene teması “Senin Sokağın, Senin Seçimin” olarak belirlenen Avrupa Hareketlilik Haftası, insanları istedikleri yaşam alanlarını yaratmaları konusunda teşvik etmeyi amaçlıyor. Davet Geçtiğimiz sene Otomobilsiz Günü YAYABA ile Caddebostan sahilde kutlayan Sokak Bizim; bu sene de Otomobilsiz Günü, geniş çaplı katılım sağlamak amacıyla bu hafta sonu, 21 Eylül 2014 Pazar günü “Senin Sokağın“ etkinliği ile kutluyor. “Senin Sokağın“ etkinliği, sokağı oluşturan ve farklı birimleri temsil eden maket parçalarını farklı kombinasyonlarla bir araya getirerek insanların hayalindeki sokakları yaratmasına imkan tanıyor. “Senin Sokağın“ etkinliği 14:00-18:00 saatleri arasında (Caddebostan plajı arkası, Dr. Vasıf Sokak’ın sahil ile buluştuğu noktada) gerçekleştirilecek. Sokak Bizim, hayalindeki yaşanabilir sokağı yaratmayı isteyen herkesi bekliyor! Sosyal medya üzerinden de destek verebileceğiniz bu etkinlik sürecinde #seninsokagin hashtagi ile hayallerinizi paylaşabilir, etkinliğe katılım sağlayarak hayal ettiğiniz sokağı gerçek kılabilirsiniz.

]]>
Streetfilms İstanbul Videosu http://www.sokakbizim.org/en/2014/07/23/streetfilms-istanbul-videosu/ Wed, 23 Jul 2014 13:01:44 +0000 http://www.sokakbizim.org/?p=1843 Dünyaca ünlü Streetfilms’in 2008 yılında derneğimizin onursal üyesi Kevser Üstündağ ile yaptığı röportajda İstanbul trafğine dair neler konuşulduğunu merak ediyorsanız haydi tıklayın!

]]>
Sinopale – Ayda Bir Gün Sokak Bizim / 04.05.2014 http://www.sokakbizim.org/en/2014/05/02/sinopale-ayda-bir-gun-sokak-bizim-04-05-2014/ Fri, 02 May 2014 09:12:33 +0000 http://www.sokakbizim.org/?p=1825 “Sinopale – Ayda Bir Gün Sokak Bizim / 04.05.2014”  

Mahalle sakinleri  , “Sinopale – Ayda Bir Gün Sokak Bizim” etkinliğini ikinci kez 04 Mayıs 2014 Pazar günü Sinop Okullar Caddesi’nde 10.00-18.00 saatleri arasında yine el birliği ile gerçekleştirecekler.  

_Sinopale_Ayda 1 Gun Sokak Biz_Mayis_

Sokak kültürünü canlandırmak, geçmişin “imece” kültürünü yeniden ortaya çıkararak Sinoplunun mahallesini güzelleştirmesi ve daha iyi bir yaşam alanı oluşturması amacıyla düzenlenen “Sinopale – Ayda Bir Gün Sokak Bizim” etkinliği ikinci kez 04 Mayıs 2014 Pazar günü Sinop Okullar Caddesi’nde 10.00-18.00 saatleri arasında hep birlikte  gerçekleştirilecek.

“Sinopale -Ayda Bir Gün Sokak Bizim” etkinliğinin  ilkinde, Sinoplular benzersiz bir işbirliği sergileyerek, Alaaddin Keykubat Caddesi’ni adeta “evlerinin bahçesine” çevirdiler. Sokak sakinleri Sinop’un dört bir yanından gelen misafirlerini ağırladı. Etkinlik; sabah  hep birlikte sokağın temizlenip birlikte oturulacak, konuşulacak, oyunlar oynanacak ve  birlikte hazırlanan yiyeceklerin güzel bir sohbet ortamı içinde yenileceği sıcak bir ev ortamının  oluşturulmasıyla başladı. Gün; sokağın farklı noktalarında şarkılar söyleyen gençler, minik öğrencilerin dans gösterisi, bando gösterisi, yoga çalışmaları, her yaşta çocuğun birlikte boyadığı resim yolu , çiçek ekme etkinliği, çeşitli sokak oyunları ve  tavla turnuvası ile  devam etti.Tüm  bu etkinlikler, mahalle sakinleri, okullar, tiyatrolar ve dernekler tarafından birlikte gerçekleştirildi.

Her ay bir Pazar günü, ‘Sinopale -Ayda Bir Gün Sokak Bizim etkinlikleri kapsamında belediye ve mahalle sakinlerinin işbirliği ile belirlenen sokaklar otomobil trafiğine kapatılarak herkes için (yayalar, bisikletliler, engelliler, çocuklar vs.) bir oyun ve yaşam alanı oluşturuluyor.

Günümüzde otomobil ağırlıklı ulaşım nedeniyle zorlaşan yaya ulaşımı, kaybolan sokak yaşamı ve sokak kültürü. sosyal paylaşımı azaltarak bireyleri birbirinden uzaklaştırıyor.  “Sinopale – Ayda Bir Gün Sokak Bizim” etkinliği bu sorunlara birlikte çözüm arayarak mutlu bir yaşamın sokaklara sahip çıkıp güzelleştirmekten başladığına dikkat çekiyor.

Herkese  açık olan bu etkinliğe katkıda bulunmak ve bilgi almak isteyenler ;

Sinopale Facebook: Sinopale Twitter : sinopale

Sokak Bizim Derneği Facebook: Sokak Bizim Twitter : sokakbizim

Sinop Kadın Emeğini Kalkındırma Derneği’ne başvurabilirler. Bu etkinlik Sinop Belediyesi, Avrupa Kültür Derneği, Sinop Kadın Emeğini Kalkındırma Derneği, Sinopale, Sokak Bizim Derneği, Barış Fm, Chameleon Tasarım Ve Proje Yönetimi, Napisin .com, Kayıkçıoğlu, Hayaller Tiyatrosu işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.

]]>
Sinopale – Ayda 1 Gün Sokak Bizim http://www.sokakbizim.org/en/2014/04/10/sinopale-ayda-1-gun-sokak-bizim/ Thu, 10 Apr 2014 19:59:47 +0000 http://www.sokakbizim.org/?p=1807 ayda bir gun_sinop Sinopale – Ayda Bir Gün Sokak Bizim / 13.04.2014 Sokak kültürünü canlandırmayı, yaya öncelikli erişimi ve yaşanabilir sokakları temel alan “Sinopale – Ayda Bir Gün Sokak Bizim” etkinliğinin ilki 13 Nisan 2014 Pazar günü Sinop Alaaddin Keykubat Caddesi ve Müftülük Aralığı’nda gerçekleşecek.Her ay seçilen bir Pazar günü gerçekleştirilecek ‘Ayda Bir Gün Sokak Bizim’etkinlikleri kapsamında yerel yönetim ile işbirliği içinde belirlenen sokaklar; belirli saatler arasında otomobil trafiğine kapatılarak yayaların, bisikletlilerin, engellilerin kullanımına açılıyor.

Günümüzde otomobil ağırlıklı ulaşım politikaları nedeniyle kentlerde yaya ulaşımı zorlaşıyor, sokaklardaki yaşam ve  var olan sokak kültürü kayboluyor, sosyal paylaşım azalıyor. Her insan evinden çıkar çıkmaz insan öncelikli ulaşım ve mekanlardan uzaklaşan kent yaşamına dahil oluyor. Yaşam kalitesini azaltan bu sorunlara alternatif çözümler de mevcut. Bu alternatif çözümlerden biri olması hedeflenen “Sinopale – Ayda Bir Gün Sokak Bizim” etkinliği, günümüzde insanların içinde bulunduğu ulaşım ve trafik problemlerinden yola çıkarak, bu problemin sokak ve sokak kültürü üzerindeki etkileri hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. “Yaşanabilir sokak nasıl olur?” sorusuna cevap vermeyi amaçlayan etkinlik, sokağın farklı kullanımlarını kentlilerin keşfetmesini sağlıyor. Sokak kültürünü canlandırmayı, kentlinin sokağına sahip çıkmasını, kamusal alanı birlikte şekillendirmeyi, imece kültürünü geliştirmeyi, yaya öncelikli erişimi ve yaşanabilir sokakları temel alan etkinlikte, her ay seçilen bir pazar günü, belediye işbirliğiyle  belirlenen sokaklar, belirli saatler arasında otomobil trafiğine kapatılarak yayaların, bisikletlilerin, engellilerin, kentlinin kullanımına açılıyor ve o sokakta yaşayanlarin birlikte etkinlik düzenlemeleri teşvik ediliyor.

13 Nisan 2014 Pazar günü, Sinop Alaaddin Keykubat Caddesi ve Müftülük Aralığı “Sinopale – Ayda Bir Gün Sokak Bizim” diyecek. Etkinlik günü sokak, saat 10.00-18.00 arasında otomobil trafiğine kapatılarak yaya ve bisikletlilere açılacak. Sinop Belediyesi’nin desteği ile Sokak Bizim Derneği ve Avrupa Kültür Derneği tarafından organize edilen “Sinopale – Ayda Bir Gün Sokak Bizim” etkinliği Sinop Kadın Emeğini Kalkındırma Derneği’nin işbirliği ile gerçekleştirilecek.

Etkinlik süresince sokakta her yaştan insanla çeşitli spor aktiviteleri, sanat atölyeleri, tavla turnuvaları, müzik dinletileri, sokak oyunları, tiyatro gösterileri, piknik, çiçek ekimi, sokak örgüsü, açık mikrofon, çocuklara yönelik resim atölyesi gibi çeşitli aktiviteler yer aldığı etkinlikte Sinop’lular sokak kültürünü doyasıya yaşayacakları otomobilsiz bir gün geçirecek. Sokak kültürümüzü yaşamak ve yaşatmak için ayda bir gün olsun “Sokak Bizim” diyor, destek ve katılımınızı bekliyoruz..

Bilgi için:

www.sokakbizim.org

www.europist.net/tr

Program: Çocuklarla Resim Atölyesi Helesa Perküsyon Atölyesi Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası Konseri Sokak Oyunları (Seksek, yakartop, vs.) Yoga-Pilates Mahalle Sofrası Çiçek ekme atölyesi Açık Mikrofon Tavla Turnuvası Tiyatro Atölyesi Bisikletli yaşama için bisiklet üzerinde, Sokağı Örelim

Destek kuruluşlar; Sinop Belediyesi, Avrupa Kültür Derneği, Sinop Kadın Emeğini Kalkındırma Derneği, Sinopale, Sokak Bizim Derneği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Chameleon tasarım ve proje yönetimi, Otel 117, Kahveci Baba, Denizci Otel, Yılmaz Pansiyon, Sinop Telvin Sanat Tiyatrosu, Barış FM, napisin.com

]]>
Kaldırım Nerede? Kampanyası Görselleştirme Atölyesi ile Devam Ediyor! http://www.sokakbizim.org/en/2014/01/18/kaldirim-nerede-gorsellestirme-atolyesi-25-ocakta/ Sat, 18 Jan 2014 14:11:14 +0000 http://www.sokakbizim.org/?p=1791 Sorry, this entry is only available in Türkçe.

]]>
İstanbul için tasarım yapmaya var mısınız? http://www.sokakbizim.org/en/2014/01/18/istanbul-icin-tasarim-yapmaya-var-misiniz/ Sat, 18 Jan 2014 13:32:51 +0000 http://www.sokakbizim.org/?p=1785 kentsel_tasarim_atolyesiŞehrine Ses Ver Kentsel Tasarım Atölyeleri, şehirlerdeki potansiyelleri yakalamayı ve tasarlamayı, şehrin ana kullanıcıları ile birlikte profesyonellerin kentsel alanlara dokunmasını teşvik etmeyi, kaliteli ve kimlikli kentsel alanların şehre kazandırdıklarına dikkat çekmeyi hedeflemektedir. Katılımcı ve açık şehir stratejisi ile kurgulanan atölyeler, şehirlere veya şehirlerin belli bölümlerine kullanım, bilgi ve ihtiyaç bazlarında mercek tutuyor, Geleceğin şehirleri üzerine tasarımlar geliştirerek kent ve teknoloji algısı, kentin sürdürülebilir vizyonu, dönüşüm ve yeni teknolojilerin kent yaşamına entegresi konusunda ortak paydaları oluşturuyor, Yoğun şehir dokusu içerisinde nitelikli, kaliteli, kimlikli 1:1 tasarımlar ile üretime katılarak, tasarımın kent içerisindeki rolünü, yerel zanaatlerin ve zanaatkarların tasarımcılar ile paylaşımını, genç profesyonellerin malzeme/mekan/ölçek algısını kurmayı ve bunu kamuoyu ile paylaşmayı önemsiyor. Bu temeller üzerine kurulu ilk tasarım atölyesi, 1-2 Şubat ve 8-9 Şubat 2014tarihlerinde  SALT Galata ev sahipliğinde yapılacaktır. Detaylı bilgi için: http://www.sehrinesesver.com/kentsel-tasarim-atolyesi-istanbul/

]]>
Sokak Bizim Pecha Kucha’daydı! http://www.sokakbizim.org/en/2014/01/06/sokak-bizim-pecha-kuchadaydi/ Mon, 06 Jan 2014 15:21:34 +0000 http://www.sokakbizim.org/?p=1775 19 Aralık 2013’te YEM’de gerçekleştirilen ‘Yaratıcı Dokunuşlar ile Sosyal Sorumluluk’ başlıklı Pecha Kucha Night Vol 18.’de Sokak Bizim’i ve Kaldırım Nerede? projesini anlattık. Gelip de izleyemeyenler için buyrunuz videosu… http://vimeo.com/82550490

]]>
Artık Yeter, İstanbul Bizim! http://www.sokakbizim.org/en/2013/12/17/artik-yeter-istanbul-bizim/ Tue, 17 Dec 2013 17:36:52 +0000 http://www.sokakbizim.org/?p=1759

]]>