Kaldırım Nerede?


kaldirimucus_dik_webSokak Bizim Derneği, kaldırımlardaki sorunlara dikkat çekebilmek amacıyla ‘Kaldırım Nerede?’ kampanyasını başlatıyor. İnteraktif bir katılımla gerçekleşecek proje, kaldırımlardaki sorunları bütün kentlilerle beraber tespit etmeyi amaçlıyor.

Kaldırımlar, yayalara güvenli yürüyüş alanı sunan sokağın temel parçasıdır. Her kentin güvenli ve kaliteli bir yaya erişimine sahip olması gerekiyor. Peki, şehirlerimizdeki kaldırımlar ne durumda? Kaldırımlarda arabaların park etmesi, dükkanların kaldırıma taşması, kaldırımların niteliksiz ve yetersiz olması, yürürken sürekliliğin bozulması, engelli erişimine uygun olmaması, kaldırımların standartlara uymaması, dar olması gibi pek çok sorunun farkında mıyız? Sokak Bizim Derneği, kaldırımlardaki fiziksel ve sosyal sorunlara dikkat çekebilmek amacıyla bir ilke imza atıyor ve ‘Kaldırım Nerede?’ kampanyasını hayata geçiriyor.

‘Kaldırım Nerede?’ kampanyası, Türkiye genelinde hakim bir soruna dikkat çekerek tüm yayaları kaldırımların mevcut durumunu analiz etmeye çağırıyor. Kaldırımda yürürken karşılaştıkları problemleri ‘Kaldırımölçer’ bandı ile işaretleyen katılımcılar, durumun fotoğrafını çekerek #kaldirimnerede etiketiyle sosyal medyada paylaşabilecekler. Kaldırımlardaki sorunlara yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlayan kampanya kapsamında çekilen fotoğraflar kaldirimnerede.sokakbizim.org sitesinde yayınlanacak. Bu kampanya aracılığıyla yerel aktörlerin dikkatini çekmeyi amaçlayan Sokak Bizim Derneği, kampanyayı kuruluş yıldönümü olan 5 Nisan’da başladı. ‘Kaldırımölçer’ bandının temini için info@sokakbizim.org adresine mail atmanız yeterli.

Tanıtım videoları Sarraf Galeyan Mekanik (SGM Stüdyo) tarafından hazırlanan ‘Kaldırım Nerede?’ kampanyasının kullanım kartlarını Melis Basmacı tasarladı.

kaldırımolcerKaldırım 130

Kaldırımların fiziksel özellikleriyle ilgili farklı standartlar bulunmaktadır. Fiziksel standartlar konusunda temel bir referans olan Neufert, kaldırım genişliğinin net minimum 1.50 metre olması  gerektiğini belirtmektedir. İnsan odaklı ulaşım çalışmalarıyla tanınan VTPI (Victoria Transport Policy Institute) Kurucusu ve Direktörü Todd Litman ise kaldırım genişliğinin net minimum 1 metre olması gerektiğini vurgulamaktadır.

Sokak Bizim Derneği, ‘Kaldırım Nerede?’ kampanyası kapsamında bu standartlardan faydalanarak ideal bir minimum kaldırım genişliği tanımlıyor. Bir insanın omuz genişliğinin 50 santimetre olmasından yola çıkan Dernek, bir insanın rahatlıkla yürüyebileceği genişliği 65 santimetre, iki insanın yan yana yürüyebileceği minimum genişliği 130 santimetre olarak belirliyor.

İletişim:

e-mail: info@sokakbizim.org

Projeyle ilgili detaylı bilgi için: kaldirimnerede.sokakbizim.org